Almanya'nın Boşanma Kararının Türkiye'de Geçerli Hale Getirilmesi-Türkiye İçin Alman Boşanma Kararının Tanıma ve Tenfizi

Almanya'nın Boşanma Kararının Türkiye'de Geçerli Hale Getirilmesi- Türkiye İçin Alman Boşanma Kararının Tanıma ve Tenfizi

 Türk vatandaşlarının en çok yaşadığı ülkelerden biri Almanya'dır.  .

Almanya'da Boşandım Türkiye'de Direkt Geçerli Olur Mu?

Olmaz. Türk vatandaşlarının bir başka Türk ile ya da bir yabancı ile yaptıkları evliliği Alman Mahkemelerinde açılan boşanma davası ile bitirmeleri halinde, Türkiye'de de boşanmış sayılabilmeleri için Türkiye'de dava açmaları gerekmektedir. Açılması gereken bu dava tanıma ve tenfiz davası olarak isimlendirilmektedir.

 

Almanya Kararı Türkiye'de nasıl geçerli hale getirilir? Tanıma ve tenfiz davası nasıl açılır?

  • Alman Mahkemelerinden aldığınız boşanma kararının aslı ya da tasdikli şerhi (bu kararda boşanma kararının kesinleşmiş olduğu yazmalıdır, temyizde ise karar kesinleşmemiş demektir.)
  • Türk elçiliği veya konsolosluğundan alıncak APOSTİL ŞERHİ (bu şerh boşanma kararının üstüne yapıştırılan bir mühürdür, kararın yetkili bir mahkeme tarafından verildiğini gösterir, kesinleşme kararı ayrı bir kâğıda alınmışsa bunun üzerine de APOSTİL ŞERHİ alınmalıdır.)
  • Almanya'dan alınan boşanma kararının yeminli tercümanca yapılmış Türkçe tercümesi (Noter veya konsolosluk onaylı olmalıdır. Bu işlem Türkiye'de de yapılabilir.)
  • Türkiye'de tanıma ve tenfiz davası için tutulan avukata verilen vekaletnamenin aslı (konsolosluktan alınmaktadır, vekaletnameye "yurtdışında verilmiş boşanma kararına ilişkin tanıma ve tenfiz davası" ibaresi yazdırmayı unutmayınız.

 

BU EVRAKLARI YURTDIŞINDAN KARGOLAMANIZ HALİNDE TÜRKİYEYE GELMENİZE GEREK KALMADAN TÜRKİYE RESMİ MAKAMLARINDA BOŞANMANIZI GERÇEKLEŞTİREBİLİRİZ.

Türkiye'de Hangi Şehirlerde Dava Açılabilir?

Ankara, İstanbul veya İzmir'deki aile mahkemelerinde dava açılabilir.

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Ne Kadar Sürer?

Tanıma tenfiz davası usuli bir davadır. Bu nedenle belirtilen evrakların toplanması ve taraflara tebligatların sorunsuz yapılabilmesi halinde 5-10 gün gibi kısa bir sürede karara çıkar. Ancak bir tarafın evraklarının tebliğ edileceği adreste sorun varsa tebligat yapılması için uğraşılması gerekeceğinden ve yurtdışına gönderilen tebligatların zaman almasından dolayı 11-12 ay sürebilmektedir. Bu davada, taraflar arasında boşanmaya sebep olan olaylar tartışılmaz yalnızca yurtdışı mahkemesi kararı Türkiye için geçerli hale getirilir.


DİKKAT!

Web sitesindeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Av. Bersu KILIÇ KOPAN'a aittir. Tüm makaleler hak sahipliğinin tescili amacıyla elektronik imzalı zaman damgalıdır. Sitedeki makalelerin kopyalanarak veya özetlenerek izinsiz bir şekilde başka web sitelerinde yayınlanması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır.